Spor Hukuku

Spor Hukuku

Spor hukuku ülkemizde özellikle sporda şiddetin önlenmesi amacıyla çokça gündemde olan bir hukuk dalıdır. Spor müsabakalarında son yıllarda artan şiddet olayları bu konuda hukuki bir düzenleme yapmayı zorunlu hale getirmişti. Bunun sonucunda da 6222 sayılı kanun çıkmıştır. Bu kanun sporda şiddet ve düzensizliği önlenmesine dair kanun olara bilinmektedir. Özellikle sosyal medyadan şiddet içerikli mesajlar vererek taraftarları galeyana getiren kişiler de bu kanun ile önüne geçilmeye çalışılan taraftar kitleleri arasındadır. Bu kanunun sporda şiddeti tamamen ortadan kaldırabileceğini düşünmek şimdilik zor görünse de bu konuda büyük bir adım olduğu söylenebilecektir.

Spor hukuku yalnızca taraftarlar arasındaki şiddeti önlemek için kullanılan bir hukuk dalı değildir. Özellikle transferler konusunda da uluslararası kulüpler arasında uyulması gereken de pek çok kural vardır. Örneğin bir kulüp başka bir takımla 6 aydan daha fazla bir sürede sözleşmesi bulunan bir oyuncu ile takımının haberi olmaksızın görüşme yapamamaktadır. Ya da finansal olarak da uyulması gereken pek çok kural vardır. Bu kurallara uyulmadığı takdirde FIFA’nın kulüplere çeşitli cezalar verebilme yetkisi bulunmaktadır.

Spor hukuku konusu oldukça komplike bir hukuk dalıdır. Bu alanda da uzman olan pek fazla hukukçu yoktur. Bu da bu davaların önemini arttıran durumlar arasındadır. Spor hukuku konusunda hukuki yardıma ihtiyacı olan kişiler bu yardımı Seferihisar Avukat ve Teos hukuk aracılığıyla alabileceklerdir.

Subscribe Your Email for Newsletter & Promotion